home Strava Varování: 10 nejhorších “blivajzů” z webu, které rodiče dávají dětem. Co na to odborník?

Varování: 10 nejhorších “blivajzů” z webu, které rodiče dávají dětem. Co na to odborník?

Na internetu stále kolují recepty v sekci “Co dům dal” nebo “Rychlá večeře”, nad kterými zůstává rozum stát. Nejen, že od pohledu nevypadají lákavě, ale mají i spoustu dalších mínusů. A to je přitom dávají rodiče i dětem. Přitom vařit levně a zdravě není tak složité, jak se zdá. Server Super mámy  se zaměřili jsme se na 10 podivných receptů a nechal je okomentovat výživovou poradkyni z iniciativy Vím, co jím Karolínou Hlavatou. Článek si dovolujeme reprodukovat.

#1 Bramboráky ze starého chleba

Suroviny: starý chleba, namočit do vody, přidat 1-2 vajíčka, česnek, majoránku, vegetu, sůl


Proč dělat bramborák z chleba? Nad tím opravdu zůstává rozum stát. Přece brambory nestojí tolik peněz a starší chleba se dá zužitkovat i jiným způsobem.

“Maminky mohou udělat chlebovou polévku, výborná je také polévka z čočky zahuštěná chlebem. Děti milují opečené chlebové kostičky, kterými můžeme doplnit například dýňovou, hráškovou, hrachovou nebo jinou krémovou polévku,” vyjmenovává Hlavatá a dodává: “Pár brambor máme oloupaných hned a pokud přidáte ještě sáček kysaného zelí, splníte i požadavky na příjem zeleniny a výborným bramborákem potěšíte i tatínka.”

#2 Knedlíky v trojobalu

Suroviny: Plátky starších knedlíků, gothaj, sýr. obalit v trojobale a osmažit


Tohle je takový internetový evergreen. A my doufáme, že tohle opravdu nikdo nemyslí vážně. Vždyť z knedlíků se dá udělat i kvalitní “chudé” jídlo – třeba takové knedlíky s vajíčkem jsou skvělé! Tak proč je hned smažit? S tím souhlasí i Karolína Hlavatá: “Přebytečné knedlíky se dají udělat klasicky – na cibulce, s vajíčkem, pěkně posypané pažitkou, k tomu miska zeleninového salátu,” radí.

Je tu ještě jeden problém: “Uzeniny, s výjimkou kvalitní šunky, debrecínky, nemají v dětském jídelníčku co dělat. Gothaj patří mezi jedny z nejtučnějších salámů a ještě smažený? Když se již rozhodneme smažit, mělo by se jednat o potraviny, které třeba jinak nejsou tolik populární, ale osmažením získají na atraktivitě, například ryby, brokolice,” radí expertka na výživu.

#3 Grenadýrmarš

Suroviny: brambory, těstoviny, cibule, uzenina/klobáska, slanina, párek, mletá sladká paprika, černý mletý pepř, sůl


Pokud vám zbydou těstoviny a brambory, proč je proboha míchat dohromady? Navíc s takovým množstvím uzenin. “Zde jsou hlavním problémem právě ty uzeniny, nedávají dětem nic dobrého. Vysoké zastoupení nevhodného tuku, příliš soli, příliš koření. Mnohem lepší je zapéct přebytečné těstoviny se zeleninou a jako zdroj bílkovin zvolit namísto uzenin vejce, popřípadě přidat sýr,” radí Hlavatá.

#4 Knedlíky s jahodovým jogurtem

Suroviny: starší knedlíky, jahodový jogurt


Pokud by nám tohle někdo naservíroval, a nazýval to ovocnými knedlíky, pravděpodobně byste mu to s “ne, díky” vrátila. A to v lepším případě. “Toto je strašné na oko i na chuť. Podobné pokrmy snižují hodnotu pokrmů na bod mrazu,” souhlasí výživová poradkyně. Tyhle ovocné knedlíky nechce jíst nikdo, natož děti. “Jestliže chcete děti pohostit ovocnými knedlíky, to snad raději kupte hotové, než toto. Pamatujte, že dítě se učí nápodobou a toto vážně není příklad hodný následování,” varuje Hlavatá.

Jinak ovocné knedlíky z tvarohového těsta jsou velmi rychlé. “Stačí vám pouze kostka tvarohu, 2 žloutky, 2 lžíce rozpuštěného másla nebo oleje, malý kousek droždí, sůl, polohrubá mouka, lžíce cukru,” vyjmenovává. “A nutriční hodnota nesrovnatelná,” doplňuje.

#5 Langoše z toustů

Suroviny: toustový chleba, vejce, kečup, česnek, eidam, namočit do vajíčka, usmažit
Langoš je prostě langoš a hotovo. Ale s tímto receptem nemá problém ani výživová expertka. “Je to podobné oblíbeným smaženkám. Ve své podstatě, proč ne. Na smaženky se lépe hodí trochu starší chléb,” říká. A zároveň varuje: “Při opékání šetřete s tukem, pánem stačí jen lehce potřít olejem, ale jde to i na sucho. Jedná se o poměrně těžké jídlo do žaludku, tak mysleme na své děti i v tomto ohledu.” Chleby se pak dají obložit sýrem, šunkou a zeleninou.

#6 Párkovo-špagetové korále

Suroviny: Jakékoliv párky a jakékoli špagety

Špagetové korále jsou prý hit, který prý bude děti bavit. No, dobrá…My se ale ptáme: Proč? Tohle opravdu někdo dělá?

“Lidská kreativita nezná mezí. Těstoviny s „červenou omáčkou“ můžu udělat rychleji, než mi zabere napíchat špagety do kousků párků. Stačí mi cibulka, šunka, krájená sterilovaná rajčata a bazalka. Toť vše a nemusím se stydět dát takový oběd dětem,” přesně vystihla Karolína Hlavatá naše myšlenky.

#7 Pizza rohlíky

Suroviny: rohlíky (klidně starší), šunka, sýr, kečup, koření na pizzu – zapéct v troubě
Další recept, který u nutriční specialistky prošel. Ovšem neměla by být na jídelníčku moc často. “Na této rychlovce není ve své podstatě nic tak špatného.

Pokud ji doplníme o zeleninu, jednou za čas ucházející večeře,” říká Hlavatá.

#8 Polévka z kečupu

Suroviny: jíška, paprika, voda, kečup, vegeta, sůl
Polévka z kečupu? To nechcete! Proč používat kečup a ne rajčata? “Opět jsme u toho – proč hned nepoužít dobrou surovinu?

Namísto kečupu sterilovaná rajčata nebo rajčatovou šťávu, jako základ použít 2 hrsti nastrouhané kořenové zeleniny, dochutit nasekanou petrželkou nebo bazalkou, stroužkem prolisovaného česneku.

Pokud použiji „opravdové“ potraviny, nemusím chuť dohánět solí nebo různými dochucovadly,” podivuje se odbornice na výživu. A my s ní souhlasíme.

Na internetu najdete spoustu receptů na jednoduché polévky z opravdové zeleniny, které jsou velice jednoduché – většinou stačí uvařit a rozmixovat tyčovým mixérem

#9 Rohlíky s cukrem

Suroviny: staré rohlíky, mléko, vajíčko, olej na smažení, cukr moučka a skořice
I tenhle recept jakž takž prošel. “Ve své podstatě, proč ne. Děti tohle milují. Dejte jim ale k večkám alespoň bílý jogurt a čerstvé ovoce nebo uvařte kakao,” radí.

#10 Karbanátky ze zbytků

Suroviny: vlasové nudle od oběda,brambory(vařené, třeba z předešlého dne),vejce, párek, vepř.konzerva, cibule, česnek, hořčice, strouhanka, plátkový sýr, sůl, pepř, vegeta, olej na smažení
Tenhle recept nás šokoval snad nejvíc. Zbytky splácat dohromady, vyvořit placičky, usmažit a nazývat to karbanátky?

“Trochu mi to připomíná, jak pejsek s kočičkou pekli dort. Těstoviny se dají zapékat, můžu je také vhodit druhý den do vývaru nebo jiné polévky, ale toto?” podivuje se Hlavatá.

A dává radu na závěr: brambory se dají opéct a použít jako příloha nebo mohu přidat mraženou zeleninu, šunku, zalít vejci a udělat si selskou omeletu. Na karbanátky patří libové maso nebo vařené, namleté luštěniny, využít mohu i sójový granulát. Pokud potřebuji šetřit, že na maso skoro není, lze karbanátky nastavit houbami nebo třeba kapustou, k tomu bramborová kaše, salátek a mám opět plnohodnotné jídlo.

I levně můžete vařit chutně?

Ano, všichni neradi vyhazujeme zbytky. Dají se z nich uvařit plnohodnotná jídla – z těstovin, brambor i z knedlíků. Zužitkovat se dá i staré pečivo. Ale chce to trochu přemýšlet. Následující recepty jsou většinou podle jednoho scénáře – obalit, usmažit, polít kečupem a zasypat sýrem. Brrr. Doufejme, že většina z nás už tyhle “dobroty” nevaří – a hlavně nedává dětem!

“Mnoho maminek řeší, jak vařit levně a chutně, což je samozřejmě moc dobře. Často se ale zapomíná i na to, že jíme očima a že opravdu nelze ze všeho vytvořit vyvážené jídlo,” říká odbornice na výživu Karolína Hlavatá. Základem správného jídelníčku jsou podlle ní základní suroviny, není tedy dobrou volbou je nahrazovat něčím, co se jako kvalitní potravina tváří.

Podle í rozhodně nemusíme trávit hodiny u plotny, ale měly bychom mít na paměti, že pro dítě jsou první roky života stěžejní z hlediska budoucího vývoje.


Zdroj

NEPŘEHLÉDNĚTE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

>