home Domácí léčba, Zdraví 6 příčin zadržování vody v těle a jak to můžete zvrátit

6 příčin zadržování vody v těle a jak to můžete zvrátit

Zadržování vody, známé také jako otoky, vzniká hromaděním tekutiny v tkáních a dutinách, případně i přímo v oběhovém systému.

Výsledkem jsou pak otoky nohou, rukou, kotníků a nohou. Nejčastěji se vyskytují během těhotenství, ale objevit se mohou v podstatě kdykoliv.

Obvykle postihují typy lidí, kteří:

 • jsou fyzicky aktivní
 • užívají léky delší dobu
 • vedou usedavý způsob života
 • tráví hodně času cestováním v letadle

Přestože nejde o život ohrožující onemocnění, může být signálem progrese onemocnění ledvin nebo postupného selhávání srdce.

Příčiny otoků

1. Nadměrný příjem sodíku

Pokud konzumujete stravu bohatou na soli a nepijete dostatek tekutin, vaše tělo reaguje tím, že si vytváří rezervy. To pak vede k zadržování vody.

Voda dokáže rozšířit objem buněk až 20krát.

Je důležité vědět, že sůl není jediným zdrojem sodíku. Ve vysokém množství se nachází také ve zpracovaných potravinách, masných výrobcích (salámy, klobásy, šunka).

Sůl obsahují i ​​některé koření či konzervovaná zelenina. Himálajská nebo mořská sůl jsou sice zdravější formy soli, to však neznamená, že si není třeba hlídat i jejich příjem.

2. Nedostatek hořčíku

Nedostatek hořčíku je dalším faktorem, jenž může vést k zadržování vody v těle.

Hořčík je minerál, který je nezbytný pro téměř všechny tělesné funkce. Proto, pokud vašemu tělu chybí, může to vyústit až k zadržování vody v těle a vzniku otoků.

Jedna studie prokázala, že užívání 200 mg hořčíku denně dokáže snížit otoky u žen, ke kterým dochází v předmenstruačním období.

Doporučuje se proto konzumovat stravu bohatou na hořčík nebo jej doplňovat ve formě doplňků stravy.

Mezi potraviny s vysokým obsahem hořčíku patří: špenát, hořká čokoláda, sušené ovoce, jogurt, tmavě zelená zelenina, avokádo, ořechy, celozrnné obiloviny a hrách.

3. Nedostatek vitaminu B6

Vitamin B6 řídí mnohé tělesné procesy, které ovlivňují rovnováhu tekutin. Pokud vaše tělo trpí nedostatkem tohoto vitamínu, vede to ke vzniku otoků.

Časopis Journal of Caring Sciences publikoval studii, jež ukázala, že u žen, které trpěly otoky způsobenými premenstruačním syndromem, došlo ke zlepšení tohoto stavu, kdy užívali vitamín B6.

Jde o vitamín rozpustný ve vodě, na aktivaci kterého potřebuje mnohé kofaktory. Proto je nejvhodnější přijímat ho ve formě stravy, která ho přirozeně obsahuje než ve formě doplňků.

Mezi potraviny, které jsou bohaté na vitamin B6, patří: kuřecí maso, brambory se slupkou, pistácie, libové hovězí maso, tuňák, banány, sušené ovoce a slunečnicová semínka.

4. Nedostatek draslíku

Draslík je minerál nezbytný pro správnou funkci všech buněk, orgánů a tkání. Podobně jako hořčík, i draslík se podílí na udržování rovnováhu vody v těle.

Nadměrná konzumace soli a omezování potravin bohatých na draslík často vede ke snížení hladiny draslíku a následně k zadržování vody v těle a otokům.

Nedostatek draslíku navíc způsobuje křeče a přibývání na váze.

Další zajímavou vlastností draslíku je, že má schopnost snižovat hladinu sodíku. Říká se tomu také sodno-draselná pumpa, kde jeden prvek nahrazuje a vytlačuje ten druhý.

Draslík můžeme nalézt ve většině druhů ovoce: vodní meloun, cukrový meloun, také v medu.

Nejlepším způsobem, jak zjistit, zda ve vaší stravě přijímáte dostatek minerálů jako jsou draslík nebo hořčík, je pomocí nutriční kalkulačky.

5. Dehydratace

Nedostatečná konzumace vody může vést k dehydrataci, která postupně přepne tělo do režimu přežití.

Tehdy se i přes nízké konzumaci tekutin začne voda v těle zadržovat.

Tento stav víte zmírnit pravidelným pitím vody a šťáv bohatých na draslík. Nápoje, jako jsou káva či perlivá voda, mohou vaše buňky ještě více dehydratovat!

6. Nadměrná konzumace průmyslově zpracovaných potravin

Zpracované potraviny neobsahují jen vysoké množství sodíku a cukru, ale mohou mít v sobě i umělé potravinářské přídavné látky. Ty na tělo působí toxicky a zatěžují ledviny i játra.

Potraviny bohaté na cukr, ale i umělá sladidla, mohou způsobit rychlý nárůst hladiny cukru a inzulínu v krvi.

Měli byste proto snížit konzumaci zpracovaných potravin. Zároveň tím podpoříte detoxikaci a omezíte riziko vzniku několika chronických onemocnění.

Prospěšné bylinky pro snížení otoků

Na závěr ještě uvádíme pár bylinek, které jsou velmi prospěšné pro snížení zadržování vody v těle, protože mají močopudné vlastnosti:

  • pampeliška
  • koňský ohon
  • petržel
  • ibišek
  • kukuřičný hedvábí
  • kopřiva
  • česnek
 • fenykl

Pokud se vám tento článek líbil, nezapomeňte ho sdílet i se svými přáteli a známými.


Zdroj: 6 CAUSES OF WATER RETENTION AND HOW TO REVERSE IT

NEPŘEHLÉDNĚTE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

>