home Praktické rady a nápady 10 rad, jak porazit prach v domácnosti

10 rad, jak porazit prach v domácnosti

Špatná zpráva na začátek. Prachu se nikdy nadobro nezbavíte. Tou dobrou zprávou ale je, že můžete jeho výskyt výrazně omezit. Tady pár užitečných tipů jak na to. 

Samozřejmě, že mnoho z nich je vám důvěrně známých, ale ruku na srdce: Děláte je? A co takhle jejich vzájemné kombinace? Nejsme tady od toho, abychom posuzovali váš přístup k úklidu, ale proto, abychom vám poradili. Tak se na to poďme podívat krok za krokem.

Vysávejte ve správném pořadí

Největší chybu všech hospodyněk bývá, že při úklidu nejprve utřeme prach a až potom vysajeme. Je to sice logické – ale chyba lávky! Když totiž začneme vysávat, rozvíříme a zvedneme prach úplně odevšad a vy následně můžete utírat prach znovu. Takže úklid začněte vždy vysáváním.

Omezte koberce na minimum nebo z nich udělejte doplňky

Koberce jsou známy tím, že se do nich prach nejenom usazuje, ale že se do něj hlavně zašlapuje. Nemusíte se koberců zbavovat natrvalo, ale spíše často vysávat, aby se prach nedokázal pořádně zašlapat. Nejlépe je pořídit si pouze kusové koberce, které dokážeme také vytřepat, a jsou o mnoho lehčí na údržbu.

Čistička vzduchu je trendy věc, která je super

Čistička je takovým nepsaným zázrakem na poli zbavování se vzdušného prachu. Jestli se tedy rozhodnete pro její koupi, je třeba vybrat vhodnou a ne zrovna tu nejlevnější, která bude na úkor kvality. S čističkou se rozhodně přiblížíte svému snu o domácnosti s minimem množství prachu.

Nic uvnitř nevyklepávejte

Již název mluví za vše. Prostě s ničím se nesmí v interiéru třepat – a to se týká také peřin. Využijte třeba okno nebo prostě vytřepte peřinu ze dveří, ale pokud budete třepat uvnitř, prach v nich uložený se vám rozprostře po celém bytě – a to opravdu nechcete.

Žádné otevřené skříňky a knihovny

Pokud máte rádi vitrínky s dekoracemi, je vhodné volit ty uzavíratelné. Jelikož do otevřených prostor se prach samozřejmě ukládá, poté stačí menší průvan a prach je zase všude v prostoru. Proto omezte otevřené knihovničky či regály na minimum, tím omezíte i příval prachu.

Okna jsou nejdůležitější

Jak je známo, nejvíce prachu letí z venku.  A my přece tak strašně rády větráme, když je venku krásné počasí. Jenže přilétavý prach se samozřejmě usazuje v záclonách či závěsech a z těch se nám opět uvolňuje do vzduchu v domácnosti. Proto jsou spíše doporučovány žaluzie, z nichž prach jednoduše otřete vlhkým hadříkem.

Dejte šanci kůži

Takové kožené posezení má mnoho výhod. Nejenže vypadá pěkně, je příjemné a ideální pro odpočinek, ale hlavně – prach z kůže jednoduše setřete a můžete fungovat dál. Prach se totiž v tomto případě nemá kam usazovat a vy si můžete být jistí, že alespoň trochu jste dokázali výskyt prachu v domácnosti eliminovat.

Čím míň dekorací, tím lépe

Dekorace jsou všeobecně známy jako „lapače prachu“ – i když je to krásné, myslete na své zdraví a nepřehánějte to s nimi. Uvidíte, že když jich uberete, výrazně se změní i klima ve vaší domácnosti.

Vytírejte každý den – bohužel

Pokud budete namokro vytírat, zbavíte se mnohem více prachu, než když budete zametat či vysávat a stejně tak zamezíte jeho polétávání ve vzduchu. Tak se překonejte a udělejte to pro své zdraví. Vždyť vytírání podlahy není zas taková námaha.

Práci předejte robotovi

Praktický pomocník, který je jistě skvělou věcí na dnešním trhu. Pokud se bojíte investice, věřte, že se vám vrátí v podobě snížení prachu a hlavně značné úspory času při vysávání. Vždyť nemusíte být ani doma a vysavač udělá práci za vás – no, nezní to úžasně?


Zdroj

NEPŘEHLÉDNĚTE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

>