home Zdraví Studie odhalila cosi znepokojivého: Proč nepoužívat tyto vysoušeče rukou

Studie odhalila cosi znepokojivého: Proč nepoužívat tyto vysoušeče rukou

Jeden moudrý muž jednou řekl: “Posuzujte veřejné toalety podle jejich vysoušečů na ruce”.

Přestože se vysoušeče rukou zobrazené na obrázku zdají moderní, zřejmě nejsou tak hygienické, jak jsme si o nich dosud mysleli.

Alespoň to tedy tvrdí nejnovější studie publikovaná v Žurnálu aplikované mikrobiologie.

Svými zjištěními zasadila tvrdou ránu do boje mezi tryskovými sušiči, které vypouštějí vzduch pod silným tlakem a klasickými papírovými utěrkami.

Co zjistila studie ohledně tryskových vysoušečů

Výzkum se zaměřil na množství rozprašovaných virů u tří způsobů sušení rukou: papírovými kapesníčky, konvenčními fény s teplým vzduchem a tryskovými sušiči jako například ty od firmy Dyson Airblade.

Výsledkem bylo, že tryskové sušiče rozprašují až 1300 násobek hlenů, v nichž se tvoří viry ve srovnání s papírovými utěrkami.

Při srovnání s konvenčními sušiči to byl 60-násobek.

Konkrétně zjistili, že tryskové vysoušeče rukou dokážou rozprášit viry až do vzdálenosti 3 metry, přičemž standardní sušiče jen do vzdálenosti 75 centimetrů, no a papírové utěrky jen na 25 centimetrovou vzdálenost.

Tryskové sušiče se v současnosti staly velkým zájmem pro média, protože ještě nedávno jejich výrobci prohlašovali, že se jedná o “nejrychlejší a nejhygieničtější vysoušeč rukou”.

Jedna britská technologická firma však toto tvrzení zpochybnila.

Průběh studie a námitky výrobců

Účastníci studie byli požádáni, aby si nasadili na ruce gumové rukavice a namočili je do roztoku s viry.

Pak byli vyzváni, aby si ruce vysušili jedním ze tří uvedených způsobů.

Nakonec výzkumníci pro každý způsob sušení rukou změřili koncentrace použité suspenze v různých vzdálenostech. Následně dospěli k uvedeným zjištěním.

Výrobci však namítají, že v testu šlo o velmi vysoké nerealistické koncentrace virů, a že ve skutečnosti by si lidé před použitím vysoušeče umyli ruce mýdlem a vodou.

Kromě toho se výrobci tryskových sušičů domnívají, že studie byla nefér. Výrobci papírových ručníků totiž už léta vyhrožovali provedením právě takovéto studie.

Závěr

Zatímco v ústraní probíhá drama a boj výrobců odlišných produktů na sušení rukou ve veřejných toaletách, je třeba brát tato zjištění s určitou dávkou rezervovanosti.

Pokud si každý bude důkladně před sušením mýt ruce, pak je nepravděpodobné, že se nakazíte z virů a bakterií rozprášených po toaletě osobou před vámi.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

3 thoughts on “Studie odhalila cosi znepokojivého: Proč nepoužívat tyto vysoušeče rukou

  1. Tak nevím, asi stejně si radši umyju ruce mýdlem a pak si je vysuším vysoušečem, než plýtvat papírem po kterém ruce akorát smrdí a je jich třeba použít klidně i pět… a když se podíváte tady na tuhle stránku https://www.ecostep.cz/produkt/osousece-rukou/ úplně dolů tak si tam můžete jednoduše spočítat kolik peněz se vyplýtvá… jasně že je to pro firmy zajímavější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

>