home Praktické rady a nápady 7 použití sody, o kterých jste dosud zřejmě netušili!

7 použití sody, o kterých jste dosud zřejmě netušili!

 

Soda bikarbóna je vskutku všestranná přírodní látka. Nejvíce se zmiňuje v souvislosti s pečením a vařením, ale tam její možnosti využití zdaleka nekončí.

Mnoho lidí ji vyžívá například na čištění různých věcí, protože je levná a má dobře čistící vlastnosti. Dnes se podíváme na pár dalších způsobů jejího využití, o kterých jste dosud zřejmě nevěděli, a které vám dokáží výrazně zlepšit a zjednodušit život.

Takže pojďme na to, zde je dalších 7 užitečných způsobů, jak ji využít:

1. Zmírňuje poštípání včelami a jiným hmyzem

Soda bikarbóna má mírně zásadité pH, což z ní činí ideální prostředek na různé druhy štípnutí hmyzem. Zásadité prostředí, které na pokožce vytvoří, vytahuje z rány jed a jiné nečistoty způsobující překyselení, které se po štípnutí dostaly pod kůži. Jednoduše si vyrobte pastu tak, že smícháte trochu sody s vodou a tuto pastu si pak nanesete na postižené místo na pokožce.

2. Odstraňuje třísky

Jednoduše si vyrobte pastu podle bodu 1, tu naneste nad třísku a přelepte si to leukoplastí. Po čase by se měla tříska sama vysunout nahoru, aby ji bylo možné uchytit pinzetou a následně vytáhnout.

3. Proti pocení jako antiperspirant

Většina komerčních antiperspirantů obsahuje škodlivé chemické látky jako jsou soli hliníku, které mohou narušovat hormonální činnost, vytvářet záněty uzlin v podpaží či dokonce způsobovat rakovinu. Namísto těchto škodlivých produktů si vyrobte pastu ze sody a tu si pak aplikujte přímo do podpaží. Pomůže vám odstranit nejen nadměrné pocení, ale také eliminuje pachy a to vše běž škodlivých chemikálií.

4. Utišuje popáleniny od slunce

Pokud jste se nadměrně spálili na slunci, dejte si koupel ve vlažné vodě, v níž předtím rozpustíte půl sklenice (zhruba 1 dcl) sody. Po koupeli se snažte uschnout na vzduchu nebo pomocí fénu. Ručník by totiž setřel z pokožky mikročástečky sody, které je vhodné aby na ní zůstaly a asistovaly při hojení.

5. Ošetřování chodidel

Soda bikarbóna je ideální věc pro koupele nohou. Nalijte do lavoru teplou vodu, přidejte trochu sody a dosáhněte úžasný energizující a relaxační efekt. Navíc vám to dezinfikuje pokožku a pomůže proti tvorbě zápachu nohou a mykózám prstů.


6. Přísada do šamponu

Přidání trošky sody do vašeho šamponu zlepší jeho čisticí a odmašťovací účinky. Také výborně vyčistí a zklidní vaši pokožku hlavy, která se vám odmění sníženým vypadáváním vlasů. Vlasy nejen přestanou vypadávat, ale budou i tlustší a zdravější.

7. Žaludeční potíže

S pomocí sody víte zažehnat téměř jakoukoliv bolest nebo nevolnost žaludku. Jednoduše přidejte 1 čajovou lžičku sody sody do sklenice vlažné vody a vypijte to.
Nedělejte to však příliš často, neboť soda bikarbona zneutralizuje žaludeční kyseliny, které jsou jinak potřebné pro správné trávení potravy. Nejlepší je vypít vodu s jedlou sodou alespoň 30 minut před jídlem, nikdy ne hned po jídle.

Související


NEPŘEHLÉDNĚTE

One thought on “7 použití sody, o kterých jste dosud zřejmě netušili!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

>