home Praktické rady a nápady, Zdraví Tušili jste, že i těchto 18 věcí z domácnosti má svou expirační dobu?

Tušili jste, že i těchto 18 věcí z domácnosti má svou expirační dobu?

O mnohých věcech, které v domácnosti běžně používáme si někdy myslíme, že tam budou navždy. Vew skutečnosti mají i ony svou časovou životnost, která by se měla dodržovat. Nejsou to povětšinou život a zdraví ohrožující předměty, ale jejich výměnu byste určitě měli zvážit.

Podívejte se na náš zajímavý seznam překvapivých položek, o kterých jste si mysleli, že by mohly fungovat navždy, a o kterých jste pravděpodobně nevěděli, že mají časově omezenou použitelnost.

#1 Ručníky – životnost 1 až 3 roky

Bez ohledu na to, kolikrát se ručníky vyperou, nikdy nazajistíte, aby se v nich bakterie neuchytily. Na polici je tedy mějte max. 1 až 3 roky.

#2 Běžecké boty – životnost 1 rok

Špatná zpráva pro běžce. Je  nejvyšší čas vyhodit běžecké boty ze střední. Tenisky by totiž měly být vyměněny každých 650-800 uběhnutých kilometrů. Poté ztrácejí svou kvalitu, které může ohrozit vaše klouby.

#3 Koření – životnost 1 až 3 roky

Koření je  po dané době vysušeno a zbaveno všech tekutin. V průběhu času se mění nejen struktura, ale také barva i chuť.

Indikátorem je oficiální doba spotřeby uváděna na jejich obalu, ale může se od ní lišit.

#4 Hasící přístroje – životnost až 15 let

Toto je však maximální doba použitelnosti. Každé 1-2 roky je potřeba provést pravidelnou revizi odbornou firmou. Vy sami můžete sledovat známky poškození, které by mohly ohrozit funkčnost. Např. popraskané trysky nebo hadice, zajišťovací kolík je mimo nebo chyb, Rukojeť je zlomená nebo pokřivená. Pravidelně sledujte kontrolní štítek abyste zjistili datum poslední revize.

#5 Odpuzovače hmyzu – životnost 2 roky

Jakmile dosáhnete dvouleté expirace, začne repelent ztrácet účinnost a začne se rovnat klasickému placebo efektu. Pak už můžete komáry přivítat s otevřenou náručí.

#6 Mouka – životnost 6 – 12 měsíců

Pokud jste typ, který se dostane k pečení každých 6 až 12 měsíců před dovolenou, pak jste popřemýšlet, zda je vaše mouka v pořádku a stále použitelná.

Sledujte, zda nevoní kysele, odvážní mohou ochutnat. Pokud je tvrdá a hrudkovitá, vyhoďte ji. Hladká mouka vydrží přibližně 6 měsíců, hrubá pak o něco déle – 12 měsíců.

#7 Dezinfekční prostředky – životnost po dobu 3 měsíců

Pokud hledáte nejvyšší výkon dezinfekčních prostředků, musíte je použít do 3 měsíců, než ztratí účinnost. Budou stále dobré například k praní a čištění, ale nikoliv k boji proti bakteriím.

#8 Prodlužovačky – životnost 2 roky

Prodlužovačka může ztratit schopnost přenášet elektrickou energii, pokud je opotřebovaná nebo překročil svou kapacitu – nikdy nepřipojujte příliš mnoho přístrojů a vyměňte je co 2 roky.

#9 Pantofle – životnost 6 měsíců

Mnoho lidí po celém světě si povzdechne, až se dozví o svých oblíbených pantoflích. Budete je muset umývat na pravidelné bázi a nakonec vyměnit po 6 měsících. Mnoho z nás se ale tomuto varování vzepře – tak jako já.

#10 Zubní kartáček – životnost 3 měsíce

Tady se asi všichni shodneme -vyměňte zubní kartáček každé 3 měsíce. Nejenom, že má zničené štětinky, ale je také plný bakterií. Ze stejného důvodu vyměňte zubní kartáček i poté, co jste byli nemocní.

#11 Parfémy – životnost 1 – 3 roky

Hej, chlapi, zvedněte zadky a jděte svým polovičkám koupit parfém, protože bez něj neumějí žít. Nene, jenom vás trochu zlobím. A teď vážně. Pokud jsou dobře uzavřené, udrží v sobě vonné oleje až 3 roky. Pokud jsou otevřené, vydrží už pouze dva.

Toaletní voda může mít trvanlivost 4 roky, pokud je uzavřená a 2 roky otevřená.

#12 Dětské autosedačky – životnost 6 – 10 let

Pokud vaši dětskou sedačku nedáte mladší ratolesti v časovém rámci 6 až 10 let, pak bude nejlepší koupit si pořídit novou. Plast a molitan se totiž začnou zhoršovat a ztrácet svůj tvar, takže už dítě neochrání!!!

#13 Dětské dudlíky – životnost 2 – 5 týdnů

Dětské dudlíky jsou z latexu a by měly být vyměňovány pravidelně, protože latex se poměrně rychle rozpadá.

Do vzniklých prasklinek se pak snadno dostávají a přežívají v nich patogenní bakterie.

#14 Kartáč na vlasy – životnost 1 rok

Proč byste si vlastně chtěli kartáčovat čisté vlasy špinavým kartáčkem? Vlasové kartáče by měly být čištěny každý týden a vyhozeny, jakmile se blíží 12 měsíční doba použitelnosti. Vyčistit jej můžete odstraněním přebytečných vlasů párátkem a kartáčovat šamponem jako vlasy pod teplou tekoucí vodou.

#15 Houbička na nádobí – životnost 2 týdny, sprchové žíňky a kartáče – životnost 6 měsíců

Nečistota se musí někde schovat a houbičky a žíňky jsou hnízdištěm pro vznik plísní, takže je třeba je namočit do vody na týdenní bázi. Houbičky by měly být nahrazovány každé dva týdny a žíňky se každých 6 měsíců.

#16 Polštáře – životnost 2 – 3 roky

Každý má svůj oblíbený polštář, ale i ten by měl být vyměněn za 2 až 3 roky, protože má tendenci ztrácet svůj tvar, když roky prochází intenzivním používáním.

#17 Podprsenka – životnost 1 – 2 roky

Dámy,  pozorně čtěte. Ihned  po tom, co si oblečete tu sexy novou podprsenku, začne  z kůže absorbovat  mastnotu a roztahovat se, což způsobí, že se materiál opotřebovává a ztrácí svůj tvar a pružnost. Vyměňte je každé 1 až 2 roky.

#18 Peroxid vodíku – životnost 2 roky

Peroxid vodíku je úžasný domácí dezinfekční prostředek, který vám pomůže, ale časem se chemický roztok změní na vodu. Proto je důležité, aby byl nahrazen každé 2 roky. Žádné obavy, protože peroxid vodíku je cenově dostupný.


Source: 18 Household Items You Never Knew Had Expiration Dates

Přeložil: znetu.net

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

>