home Praktické rady a nápady 7 použití sody, o kterých jste dosud zřejmě netušili!

7 použití sody, o kterých jste dosud zřejmě netušili!

 

Soda bikarbóna je vskutku všestranná přírodní látka. Nejvíce se zmiňuje v souvislosti s pečením a vařením, ale tam její možnosti využití zdaleka nekončí.

Mnoho lidí ji vyžívá například na čištění různých věcí, protože je levná a má dobře čistící vlastnosti. Dnes se podíváme na pár dalších způsobů jejího využití, o kterých jste dosud zřejmě nevěděli, a které vám dokáží výrazně zlepšit a zjednodušit život.

Takže pojďme na to, zde je dalších 7 užitečných způsobů, jak ji využít:

1. Zmírňuje poštípání včelami a jiným hmyzem

Soda bikarbóna má mírně zásadité pH, což z ní činí ideální prostředek na různé druhy štípnutí hmyzem. Zásadité prostředí, které na pokožce vytvoří, vytahuje z rány jed a jiné nečistoty způsobující překyselení, které se po štípnutí dostaly pod kůži. Jednoduše si vyrobte pastu tak, že smícháte trochu sody s vodou a tuto pastu si pak nanesete na postižené místo na pokožce.

2. Odstraňuje třísky

Jednoduše si vyrobte pastu podle bodu 1, tu naneste nad třísku a přelepte si to leukoplastí. Po čase by se měla tříska sama vysunout nahoru, aby ji bylo možné uchytit pinzetou a následně vytáhnout.

3. Proti pocení jako antiperspirant

Většina komerčních antiperspirantů obsahuje škodlivé chemické látky jako jsou soli hliníku, které mohou narušovat hormonální činnost, vytvářet záněty uzlin v podpaží či dokonce způsobovat rakovinu. Namísto těchto škodlivých produktů si vyrobte pastu ze sody a tu si pak aplikujte přímo do podpaží. Pomůže vám odstranit nejen nadměrné pocení, ale také eliminuje pachy a to vše běž škodlivých chemikálií.

4. Utišuje popáleniny od slunce

Pokud jste se nadměrně spálili na slunci, dejte si koupel ve vlažné vodě, v níž předtím rozpustíte půl sklenice (zhruba 1 dcl) sody. Po koupeli se snažte uschnout na vzduchu nebo pomocí fénu. Ručník by totiž setřel z pokožky mikročástečky sody, které je vhodné aby na ní zůstaly a asistovaly při hojení.

5. Ošetřování chodidel

Soda bikarbóna je ideální věc pro koupele nohou. Nalijte do lavoru teplou vodu, přidejte trochu sody a dosáhněte úžasný energizující a relaxační efekt. Navíc vám to dezinfikuje pokožku a pomůže proti tvorbě zápachu nohou a mykózám prstů.


6. Přísada do šamponu

Přidání trošky sody do vašeho šamponu zlepší jeho čisticí a odmašťovací účinky. Také výborně vyčistí a zklidní vaši pokožku hlavy, která se vám odmění sníženým vypadáváním vlasů. Vlasy nejen přestanou vypadávat, ale budou i tlustší a zdravější.

7. Žaludeční potíže

S pomocí sody víte zažehnat téměř jakoukoliv bolest nebo nevolnost žaludku. Jednoduše přidejte 1 čajovou lžičku sody sody do sklenice vlažné vody a vypijte to.
Nedělejte to však příliš často, neboť soda bikarbona zneutralizuje žaludeční kyseliny, které jsou jinak potřebné pro správné trávení potravy. Nejlepší je vypít vodu s jedlou sodou alespoň 30 minut před jídlem, nikdy ne hned po jídle.

Související


NEPŘEHLÉDNĚTE

loading…

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *